02166891290     02166872449
02166891290     02166872449

انواع سند

انواع سند

انواع سند را در این مقاله از وب سایت کارگزاران بیشتر میشناسیم و اگر روزی نیازمند به اجاره سند ، انتقال سند و یا خرید ملک و … بودیم ، با انواع مختلف اسناد آشنایی داشته باشیم پس در این مقاله همراه ما باشید .

انواع سند ملکی

نام‌های انواع سند ملکی به کررات به گوش شما خورده است اما شاید برای بعضی از افراد ماهیت معنایی و وجودی سند به درستی روشن نشده باشد . آیا ملکی که خریداری کرده‌اید سند معتبری دارد ؟ آیا با ساز و کار قانونی انواع سند آشنایی دارید ؟ با توجه به تفاوت سند رسمی و عادی مسائل حقوقی و قضایی آن‌ها باهم متفاوت است ؟ آیا با مراحل درخواست سند آشنا هستید ؟

در نظر داشته باشید با اطلاعات ناکافی یا ناقص وارد معامله‌ای ناامن نشوید چون بعد از وقوع این اتفاق برای حل مشکل خود باید به مراکز قانونی و قضایی مراجعه کنید . مهم‌ترین مسائل حقوقی که در معامله در تهران یا سایر شهرستان‌ها با آن مواجه می‌شویم سند ملک و صحت آن است . سند ملکی انواع مختلفی دارد که هرکدام مسائل حقوقی ویژهی خود را دارا است و اگر نسبت به آن‌ها اطلاعات دقیق وجود نداشته باشد ممکن است بعدها مشکلات جدی گریبان گیر خریداران و فروشندگان را بگیرد .

سند رسمی

در ماده 1248 قانون مدنی در تعریف سند آمده است که سند عبارت است از هر نوشته كه در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد. کلمه سند در لغت نامه‌های فارسی به معنی نوشته‌ای که وام یا طلب کسی را معین سازد یا مطلبی را ثابت کند تعریف شده است.

برای تعریف دقیق اسناد رسمی باید به ماده 1287 قانون مدنی مراجعه کرد که در تعریف آن نوشته است اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی و در حدود صلاحیت آن ها بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند ، رسمی است .در ماده 1289 قانون مدنی در مورد تعریف انواع سند عادی آمده است که غیر از اسناد مذکور در ماده ی 1287 ، سایر اسناد عادی است .

انواع سند را بیشتر بشناسیم

انواع سند ملکی از جمله :

 • سند مشاع
 • سند شش دانگ
 • سند مفروز
 • سند منگوله دار
 • سند تک برگ
 • سند اعیان
 • سند عرصه
 • سند وقفی
 • سند ورثه‌ای
 • سند المثنی
 • سند معارض
 • سند شورایی
 • سند وکالتی
 • سند بنچاق
 • سند رهنی

که در ادامه هرکدام از موارد را خدمتتان توضیح خواهیم داد .

سند ملکی مشاع

سند مشاع یکی از انواع سند رسمی در ایران است . واژه‌ی مشاع در اصل به معنای شریک بودن است و برای سند زمانی استفاده می‌شود که یک ملک چند مالک داشته باشد . یا در تعریفی دیگر سند مشاع به سند ملکی گفته می‌شود که بین چند شریک تقسیم شده است . واژه‌ی مشاع از اشاعه می‌آید در نتیحه می‌توان گفت در سندهای مشاع هر یک از شرکاء بخشی از یک ملک را صاحب می‌باشند و هر یک سند رسمی در اختیار دارند .

در واقع ملک مشاع ملکی است که همه‌ی مالکان در تمام آن با هم شریک هستند . از این جهت مسائل حقوقی فرآیند فروش یا خرید خانه مشاع کمی پیچیده‌تر از سندهای غیرمشاع است . برای خرید اینگونه ملک‌ها بهتر است قبل از هرکاری تحقیقات جامعی در این زمینه انجام دهید .

سند ملکی شش دانگ

به سندی که به صورت کامل به یک شخص تعلق داشته باشد سند شش دانگ گفته می‌شود . این نوع سند رسمی یکی از معتبر ترین اسناد در بین اسناد ملکی است . کلمه‌ی شش دانگ به معنای شش جهت است . منظور از شش دانگ؛ شش جهت شمال ، جنوب ، شرق ، غرب ، بالا و پایین است . کلمه‌های بالا و پایین به فضاهای بالا و زیرزمین دلالت دارد که نشان از مالکیت تام صاحب سند نسبت به ملک مربوطه دارد. مسائل حقوقی در مورد سند ملکی شش دانگ بسیار کم است . سند ملکی شش دانگ یکی از انوع سند رسمی است .

سند ملکی مفروز

کلمه مفروز در اسناد در مقابل مشاع استفاده می‌شود . مفروز از نظر قوانین ثبتی به این معنی است که شخصی قصد جداکردن سهم خود در یک زمین مشاع را داشته باشد . به طور مثال اگر چند نفر یک سند مشاعی را داشته باشند هر یک از این شرکا بخواهد سهم خود از این ملک را جدا کرده و به صورت منفرد بر روی آن ساخت و ساز کند باید آن ملک به نسبت سهم مشاعی مالکان میان آنان افراز شود . در بین انواع سند موجود در ایران ، سند مفروز یکی از پیچیده‌ترین در نوع خود است .

سند ملکی تک برگ

از دیگر انواع سند معتبر می‌توان به سند تک برگ اشاره کرد . سندهای قدیمی املاک معمولا به صورت دفترچه‌ای بوده و یا از چند برگ تشکیل شده بودند . سند تک برگ نوع جدیدتر و یا به تعبیری سند امروزی است . از سوی مراجع رسمی در نظام اسناد کشور مورد طراحی و تایید قرار گرفته است . این نوع سند رسمی برخلاف نوع قدیمی آن با دست تهیه نمی‌شود . در اصل با وسایل کامپیوتری با رعایت نهایت ایمنی به دست مالک می‌رسد .

هر سند تک برگی برای یک مالک صادر می‌شود . اگر صاحب ملک خانه‌ خود را به شخص دیگری بفروشد ، سند جدیدی برای شخص خریدار تهیه و ارسال می گردد . در سند تک برگ کروکی ساختمان و اطلاعات دقیق‌تری از ملک قابل مشاهده است . مزیت این سند در مقابل سندهای قدیمی چند صفحه‌ای در درجه‌ اول اصالت و در درجه‌ دوم خوانا بودن و شفاف بودن آن است . همچنین تک برگ بودن آن سبب نگه‌داری آسان‌تر آن نسبت به سندهای قدیمی‌تر شده است .

سند ملکی وقفی

سندی که صاحبش آن را وقف و اداره‌ی اوقاف این ملک‌ها رو به صورت ۹۹ ساله به دیگران منتقل می‌کند و از آن‌ها اجاره می‌گیرد . طبق قانون خرید و فروش اموال وقفی بدون اجازه گرفتن از اداره اوقاف ممنوع بوده و تخلف به حساب می‌آید . اگر اشخاصی با اجازه اوقاف ، اعیانی در عرصه اوقافی بسازند می‌توانند فقط برای اعیان خود سند درخواست کنند .

سند ملکی المثنی

اگر به دلایل مختلف نظیر دزدیده شدن سند ، آتش سوزی و یا سیل سند رسمی ملک مفقود شود صاحب ملک با در دست داشتن مدارک مورد نیاز باید درخواست سند رسمی المثنی دهد . اینکار خود مراحل مختلفی دارد ولی در نهایت با تکمیل آن سند رسمی المثنی برای صاحب ملک صادر می‌گردد .

سند ملکی عرصه و اعیان

نام این سند برای متقاضیان خرید خانه در تهران و یا خرید خانه در شهرهای بزرگ آشناست چرا که در این شهرها بیشتر منازل مسکونی از نوع واحدهای آپارتمانی هستند که عرصه و اعیان دارند . آپارتمان‌ها در زمینی به مساحت معین ساخته می‌شوند؛ سند عرصه ، سند ملکی مربوط به زمینی است که آپارتمان در آن بنا می‌شود . سند اعیان مربوط به سند ملکی واحدهایی است که بر روی آن زمین ساخته می‌شوند .

میزان سهم هریک از مالکین واحدها برای عرصه بستگی به اندازه و متراژ اعیان آن‌ها دارد . با درخواست از شهرداری‌ها و ادارات مربوطه می‌توان سهم خود از عرصه را مشخص کرد . این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که ملک ورثه‌ای شود یا آنکه مالکین ساختمان بخواهند عرصه را تخریب کنند .

سند ملکی ورثه‌ای

یکی دیگر از انواع سند موجود در کشور سند ورثه‌ای است . بعد از فوت مالک مال او به وراث می‌رسد . وراثان می‌توانند با تسلیم نمودن مدارک به اداره ثبت مربوطه ، به اندازه سهم الارث خود درخواست صدور سند مالکیت کنند . مدارک مورد نیاز برای صدور سند وررثه‌ای عبارت است : از تقاضای صدور سند مالکیت ، گواهی حصر وراثت ، فرم مالیاتی ۱۹ و اصل سند مالکیت مورث .

سند ملکی تفکیکی

همان‌طور که از کلمه‌ی تفکیک هم پیدا است این سند معمولاً بر ملکی دلالت دارد که بین چند نفر تقسیم شده است . قسمت‌های تقسیم شده هرکدام در قالب یک سند از هم تفکیک شده‌اند . سندهای تفکیک شده مربوط به املاکی هستند که چند نفر در مالکیت آن با هم شراکت دارند . این سندها مسائل حقوقی مربوط به خود را دارند.

سند ملکی وکالتی

سند وکالتی به سندی می‌گویند که به نام شخص یا اشخاص دیگری به عنوان وکیل فروشنده‌ی اصلی تنظیم شده باشد . گاهی اوقات ممکن است به هر دلیلی از جمله بیماری ، فوت و… یک یا چند نفر از سوی یک نفر وکالت داشته باشند . در این صورت باید وکالت آن‌ها به صورت محضری ثبت شده تا برای دیگران نیز از اعتبار لازم برخوردار باشد . اگر کسی با جعل اسناد ، دست به معامله‌ های غیر قانونی بزنند با پیگیری مسائل حقوقی می‌توانید از کلاهبرداران شکایت کنید .

سند ملکی معارض

اگر برای یک ملک مشخص با حد و حدود تعریف شده دو سند رسمی با نام ها و تاریخ متفاوت صادر شده باشد با توجه به تبصره ماده ۵ لایحه قانونی در مورد اشتباهات ثبتی و اسناد مالکیت معارض ، دادگاه بعد از بررسی‌های لازم هر یک از دو سندی را که تعرض در دیگری داشته را حکم ابطال می‌دهد .

سند ملکی بنچاق

در زمان‌های گذشته که نظام مدیریتی ثبت اسناد همانند امروز به صورت یکپارچه و الکترونیک نبود مردم برای توافق بین خودشان قراردادهایی را می‌نوشتند ، سپس برای تأیید صحتشان ، آن‌ها را نزد علما و افراد سرشناس که در بین مردم چهره‌ی موجه و مقبولی داشتند می‌بردند . این سندها وقتی به مهر و امضای این اشخاص می‌رسید نزد همگان قابل قبول بود . به این نوع سندهای ملکی ، اسناد بنچاق می‌گویند که البته امروزه مانند سابق دیگر رواج ندارند. اما کماکان اعتبار آن‌ها پس از تأیید صحت نزد مراجع قانونی پذیرفته است .

سند ملکی شورایی

یکی دیگر از انواع سند کشورمان سند شورایی است . به سند عادی که توسط شورای محلی یک منطقه مهر شده باشد سند شورایی می‌گویند . باید توجه داشت که این نوع سند به خاطر اینکه عادی محسوب می‌شود اعتبار سند رسمی را ندارد . برای تبدیل آن به سند رسمی باید مراحل بسیاری زیادی در اداره‌های ثبت اسناد پشت سر گذاشته شود.

سند ملکی منگوله‌دار

سند منگوله‌دار همانطور که از نام جالبش هم پیدا است سندی است که یک منگوله دارد . در واقع سندهای منگوله‌دار همان سندهایی هستند که با یک نخ و یک تکه سرب پلمپ شده‌اند . این پلمپ توسط اداره‌ی ثبت اسناد بر روی سند ایجاد شده که صحت آن را تأیید می‌کند آن را به یک سند رسمی ملکی قابل اطمینان بدل می‌سازد . مالکیت در این گونه از سندها قطعی است و هیچ شک و شبه‌ خاصی در مسائل حقوقی آن وجود ندارد .

سند ملکی رهنی

بسیار پیش می‌آید که خریداران بخواهند در هنگام خرید خانه از وام و تسهیلات بانکی استفاده کنند . در این حالت سند برای مدتی که قرار است وام پرداخت شود در رهن بانک نگه داشته می‌شود و این مسئله در خود سند هم قید می‌گردد . منظور از رهن سند در نزد بانک ، گرو ماندن آن نیست بلکه صرفاً در خود سند قید می‌گردد که این سند تا تاریخ معین در رهن بانک است . آنگاه سند به خریدار تحویل داده می‌شود . اگر وام گیرنده نتواند در موعد مقرر وام خود را پرداخت کند بانکی که سند در رهن آن است حق دارد که ملک را تصاحب کند .

جمع بندی برای انواع سند

قبل از شروع هرگونه معامله بهتر است با انواع سند و اعتبار قانونی آن‌ها آشنا شوید . مزیت سند تک برگ در مقابله با سندهای قدیمی چند صفحه ، در درجه‌ی اول اصالت و در درجه‌ی دوم خوانا بودن و شفاف بودن آن است .

 • 1401-09-28   
 • 1402-06-21   
 • کارگزاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

© حقوق انتشار برای وب سایت کارگزاران محفوظ است

گروه مشاورین کارگزاران

logo-samandehi